Jakich użyć kolorów do małego salonu aby wydał się większy?

Tzw. salon to miejsce reprezentacyjne w każdym domu bez względu czy mówimy o salonie 200 m domu czy tez małego mieszkanka w bloku. Każdy gospodarz chce aby jego salon prezentował się okazale. Szczególnie trudnym jest urządzenie małego salonu, który oprócz funkcji wypoczynkowej musi często łączyć w sobie i funkcje sypialni. Każdy element pomieszczenia jest tu niezwykle ważny począwszy od doboru koloru ścian, odpowiedniego oświetlenia a skończywszy na doborze mebli i podłóg.

Kolory, które najkorzystniej prezentują się w małych salonach to oczywiście te, które pochodzą z jasnej palety barw. Dają one poczucie przestronności, przejrzystości i czystości. Efekt otwarcia przestrzeni dają tylko jasne zimne kolory kolory, do których oczywiście należą tradycyjna biel, szarości i błękity.

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na dobór koloru do naszego salonu obok naszych upodobań powinien mieć rodzaj oświetlenia na jaki się zdecydujemy oraz strona świata od której jest nasz nasz salon.

Salon usytuowany od strony zachodniej najefektowniej będzie prezentował się w jasnych chłodnych kolorach ciepłe odcienie mogą się okazać za ostre. Od wschodu zaś jak najbardziej wskazane są ciepłe jasne barwy. Salon od strony północnej słabiej nasłonecznionej powinniśmy pomalować w ciepłych jasnych kolorach gdyż zimna paleta barw spowoduje iż wytworzy nam się poczucie szarości i pokój wyda nam się ponury. Najłatwiej dobrać do kolory do salonu od strony południowej, w którym oświetlenie dzienne i naturalne jest duże, tu najlepiej sprawdzają się kolory jasne i zimne, gdyż światło słoneczne bardziej wyostrza kolory. W salonie od strony południowej należy więc unikać wszelkiego rodzaju kolorów żółtych, pomarańczy i czerwieni.

W małych pomieszczeniach należy unikać koloru białego o kremowym odcieniu. Jest on bardzo niekorzystny. Dbajmy o to aby kolory ze sobą harmonizowały.